Dieta 500 kalorii coś z historii

Zabijanie odchudzaniem

Dokładnie tak. Na forach i generalnie w sieci jest mnóstwo artykułów, wpisów, poleceń. Cała masa kobiet stosuje dietę 500 kalorii. Wiele osób zastanawia się po co tak się wyniszczać, ale odpowiedź zawsze się znajdzie, głównie jest to po to aby schudnąć i znakomicie wyglądać. Spójrzmy prawdzie w oczy – to mit, to niszczenie organizmu i naszego metabolizmu. Jednak dzisiejszy świat już do tego dojrzał, bo co chwilę czytamy o takich eksperymentach, czy żywieniowych czy też związanych z urodą lub wyglądem, że nic nas nie powinno dziwić.

Nas jednak to nadal rusza.

Gdy wpisałam w wyszukiwarkę ile liczyło dzienne spożycie kalorii w obozie koncentracyjnym podczas 2 Wojny Światowej, to przeczytałam, że „całodzienna racja żywnościowa w obozie zawierała od około 800 do 1000 kalorii. Ilość ta była niewystarczająca dla ciężko pracujących więźniów, ponieważ norma dla ciężko pracującego wynosi 4800, a dla lżej pracującego 3600 kalorii. Ich organizmy zużywały najpierw zapas własnej tkanki tłuszczowej, a następnie białko mięśni i tkanek narządów doprowadzając do skrajnego wycieńczenia organizmów. Po upływie około 3 miesięcy od przybycia do obozu, więźniowie zapadali na chorobę głodową. Jednym z jej objawów była biegunka (Durchfall), która pogłębiała stan niedożywienia uniemożliwiając przyswajanie pożywienia przez organizm.” (na podstawie http://majdanek.com.pl/obozy/majdanek/wyzywienie.html) A jak wyglądał jadłospis.

Śniadanie:

– ćwierć litra czarnej niesłodzonej kawy zbożowej, mięty lub napoju z mieszanki ziół. Cukier wydawany był bardzo rzadko, np. między kwietniem 1943 r., a kwietniem 1944 r. nie wydano go ani razu. Czasem do kawy dodawano po dwa kartofle w łupinach. Co jakiś czas zamiast kawy wydawano więźniom wodę zaprawianą mąką, tzw. berlaj. Od maja 1944 r. do kawy zaczęto wydawać połowę dziennej racji chleba.

Obiad:

– zupa – to podstawowe danie wydawane na obiad, wydawane w ilości 3/4 litra. Jej skład zależał m.in. od pory roku. Najczęściej podawano zupę z brukwi, jarmużu, lub kapusty. Niedogotowane, często zgniłe warzywa powodowały masowe zachorowania na biegunkę. Od jesieni 1943 r., jakość wydawanych obiadów uległa poprawie. Nadal były to głównie zupy z brukwi, kartofli, czy jarmużu, jednak gęściejsze i z niewielkimi dodatkami mięsa i tłuszczu. Co jakiś czas do zupy dodawano parowane kartofle w łupinach, zaś raz w tygodniu wydawano więźniom gulasz – rozgotowane kartofle z końską kiełbasą. Zupa była tak obrzydliwa w smaku, że nowo przybyli więźniowie nie byli w stanie jej zjeść. Dopiero długotrwały głód zmuszał ich do jedzenia.

Zupy na Majdanku

Z posiłków, otrzymywanych w Majdanku najmniej lubiłem zupę, której nie dało się zjeść bez plucia i dla tego nazywaliśmy ją „plujką”. Była to mętna i mdła mieszanina płynu z ostrymi plewami, chyba owsa. Drugim rodzajem zupy była ciemnobrunatna, rzadka ciecz z jakąś zawiesiną o gorzkim smaku. Zupa ta miała jednak tę zaletę, że podczas jej spożywania nie pluło się, więc zawsze coś niecoś w żołądku zostawało.

Józef Jeleń

Kolacja:

– pajda chleba (wypiekana z mąki z trocinami) i 1/2 niesłodzonego naparu z ziół lub kawy zbożowej. Prawdopodobnie wiosną 1943 r. wprowadzono dodatki do chleba w postaci sera topionego, kiełbasy końskiej (ok. 30 g), margaryny (ok. 20 g) czy marmolady buraczanej (ok. 20 g) wydawane naprzemiennie w wyznaczone dni tygodnia.

Kilogramowy bochenek chleba dzielono na 4, 6, 8, a nawet na 10 porcji w zależności od okresu funkcjonowania obozu. Było to związane m.in. z ilością więźniów w obozie, a także z wytycznymi władz zwierzchnich, co do dziennych kosztów wyżywienia więźniów.  (na podstawie http://majdanek.com.pl/obozy/majdanek/wyzywienie.html)

Pomyślcie, zastanówcie się, zreflektujcie i gdy pomyślicie o diecie i niszczeniu siebie, to lepiej wybierzcie zdrowy sposób na odchudzanie, poznajcie swój organizm, a potem będzie z górki.

Chudnijcie profesjonalnie – gwarantujemy zadowolenie i satysfakcję.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *