Migdały to świetny zastrzyk energii

Tytułowy bohater ma wiele zalet, ale chyba przede wszystkim utkwił w pamięci wszystkich, jako wspomagacz pracy mózgu, ale czy tylko?

Migdały są źródłem wielu składników odżywczych, które są korzystne dla naszego zdrowia, także i mózgu. Przede wszystkim są one bogate w chude białka, które mają dobry wpływ na komórki mózgu,, ale dają także duży zastrzyk energii.

Cynk zawarty w migdałach to idealny sposób na utrzymanie funkcjonowania układu odpornościowego. Cynk jest także doskonałym przeciwutleniaczem, który odpiera wolne rodniki, które znajdują się w krwiobiegu i rozkładają komórki mózgowe.

Migdały mają dużo witaminy E, przez co spowalniają proces starzenia się komórek mózgu związanych z pamięcią i witaminy B6, który jest motorem zdrowia mózgu.

Migdały to także kwasy Omega-3 i omega-6, które mają wpływ na prace mózgu. Natomiast magnez, który jest również zawarty w migdałach, wzmacnia nerwy znajdujące się w mózgu.

Największe korzyści płynące ze spożywania migdałów:

1. ochrona ścian tętnic przed uszkodzeniem.

2. Są one w stanie zapewnić lepszą funkcję mózgu. L-karnityna i ryboflawina znajdujące się w migdałach zmniejszają ryzyko choroby Alzheimera.

3. Są one w stanie zmniejszyć ryzyko zawału serca.

4. Pomagają w odchudzaniu, mimo dużej zawartości tłuszczu.

No to miłego chrupania, dla serca, żółądka i mózgu!

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *